a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 پوسته لیبرو.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

۰9152628457

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

وکالت مقید

وکالت مقید

در وکالت مقید اگر موکل انجام بخشی از این رویداد را با موضوع مشروط یا همان مقید به وکیل بسپارد ، عقد آن وکالت به‌ صورت خاص و بسته مد نظر گرفته می‌ شود و وکیل مجاز است که فقط در مورد همین موضوع فعالیت کند. از سویی دیگر می‌ توان نوع دیگری از این نوع وکالت را از نظر قضایی و اداری یا غیر قضایی در نظر گرفت.
با این تشریح در صورتی که پدری از فرزند خود بخواهد برخی از رویداد های اداری خود را انجام دهد
لازم بر این نیست که فرزند او حتما وکیل دادگستری باشد. (جز در مواردی که وکیل دادگستری بودن ، شرط لازم انجام یک فعالیت گسترده در این نوع وکالت است است).

وکالت غیر قضایی: چنان چه که شخصی، قسمتی یا همه رویداد اداری خود را برای پیگیری به دیگری بسپارد ، وکالت او از نوع اداری خواهد بود که به طور قانونی در دفتر های اسناد رسمی به‌ ثبت می‌ رسد.

وکالت قضایی: برای انجام کاری که وکیل پایه یک دادگستری وکیل در مشهد ، دانش و تخصص لازم را برای انجام دادن آن دارد و او را به دادگاه معرفی می‌کند.

وکالت مقید به علت جست و جو به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود ، وکالت عام وکالت خاص. در مورد وکالت خاص باید جریان موضوع وکالت را در ارتباط با یک یا چند مال یا چند نوع حرفه و کسب و کار مشخص می باشد. اما در وکالت عام حق اتمام در باب وکالت را در خصوص همه دارایی یا همه رویدادهای موکل دارا است.

وکالت از نظر حدود اختیار به دو دسته تقسیم شده است که به آن ها وکالتنامه خالص و وکالت نامه مقید گفته میشود ، در ادامه اغلب در مورد این نوع وکالتنامه برای شما شرح خواهیم کرد ، با ما همراه باشید.

مزیت وکالت مقید

این نوع مسئله از این نوع وکالت مقید قطع به یقین هر جا شک کنیم که اختیاری به وکیل داده شده یا خیر , اصل مطلب این وکالت بر فاقد اعطای اختیار می باشد , و به همین خاطر لازم بر این است که حد و حدود اختیار ها در وکالت نامه به طور صراحت بیان شود , اما این نوع وکالت در هر کاری  مستلزم وکالت در مقدمات آن نیز هست.

به عنوان مثال اگر در وکالت نامه حق فروختن ارائه خدمات , مال غیر قابل حمل قید شده باشد ، وکیل مجاز به امضا ، پا نوشت اسناد رسمیِ جا به جایی را نیز دارد , اما با این همه در مسئله وکالت نمی توان افراط نمود ، زیرا قانون گذار اجبار کرده که وکالت در فروش مال وکالت در انقباض بها و قیمت نیست یعنی کسی که وکالت در بهر فروش دارد اما وکالت بها و قیمتی برا دریافت آن ندارد ، نمی تواند ارزش معامله را از خریدار دریافت کرد مگر این که با وجود هر شرایط و ضوابط هماهنگ قطعی را داشته باشد.

طبق ماده ۶۶۲ قانون مدنی : این وکالت از نوع مقید باید در جریان قرار گرفته شود , که خود موکل بتواند آن را به جا آورد و وکیل هم باید کسی باشد که برای انجام آن امر شایستگی را داشته باشد.» به این معنا که وکالت مقید در جریانی قرار گرفته شود که خود موکل بتواند آن را بتواند انجام دهد به عبارت دیگه قابلیت حقوقی انجام دادن آن وظیفه را داشته باشد.

و این که اگر شخصی از لحاظ ور شکسته بودن نتواند معامله ایی انجام دهد ، نمی تواند دیگری را وکیل انجام آن مبادله کند ، به عنوان مثال انسانی که نادان بوده و عقل معیشت ندارد ، طبیعتاً نمی تواند معامله کند و حق این را هم ندارد که انجام این معامله را به شخص دیگه ایی وکالت دهد. و یا اگر شخصی به طور کلی حق انجام عملی را نداشته باشد نمی تواند برای انجام آن عمل به دیگری وکالت دهد.

نتیجه گیری از این نوع وکالت

همان طور که در مطالب بالا گفته شد وکالت نامه مقید بخشی از امورات , رویدادها در موضوع وکالت متعهد است , و به صورت خاص و عام در انجام کار های حقوقی و قضایی و غیر قضایی تقسیم بندی می شود و این که اغلب مردم بر اساس قانون و مقررات می توانند برای کار های اداری خود اقدام به وکیل پایه دادگستری مراجعه کنند.

هم چنان مردم می توانند برای مسائل کاری خود که اختیاری به وکلیشان داده شود به طور قاطعیت مستلزم بر آن است که حد و حدود این نوع اختیارات در اظهار نامه به طور آشکار بیان داده شود , و تمامی این جزئیات در مقدمات و اظهارت مشخص است. این وکالت در وکالت مطلق که در برندارنده کلیه ی رویداد های موکل است. وکالت مقید هم حاوی اختیار ها یا امور خاصی در این جریان است , وکالت نامه که مطلق باشد تنها مرتبط به سر و سامان دادن دارایی های موکل خواهد بود. به خاطر همین قانون گذار در ماده ۶۶۲ قانون مدنی ، کلیات رویداد های موکل را به قید اختصاص داده است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید