a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 پوسته لیبرو.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

۰9152628457

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

وکیل پایه یک دادگستری، چه کسی است؟

مشهد وکیل|بهترین وکلای مشهد > وکیل  > وکیل پایه یک دادگستری، چه کسی است؟

وکیل پایه یک دادگستری، چه کسی است؟

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل در مشهد در مقاله این هفته ی خود، اطلاعاتی در مورد وکیل پایه یک دادگستری در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار داده است! همراه ما باشید.

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری، به شخصی گفته می شود که پس گذراندن و اخذ مدرک لیسانس در رشته های حقوق یا فقه یا مبانی حقوق اسلامی، توانسته است در آزمون های پذیرش کارآموزی وکالت کانون وکلای دادگستری که اختصاراً به آزمون کانون وکلا و یا آزمون وکالت مشهور است، و تنها یک بار در سال برگزار می شود و دارای رقابت سنگینی است، موفق شود.

پس از قبول شدن در آزمون، شخص موظف است که مدارکی از جمله گواهی عدم اعتیاد، عدم سوء پیشینه کیفری و … را از پزشکی قانونی و نهاد‌های امنیتی دریافت و ارائه نماید. پس از ارائه ی مدارک خواسته شده، فرد به عنوان کارآموز وکالت، شروع به کار می کند.

برای تبدیل شدن فرد کارآموز به یک وکیل پایه یک دادگستری، نیاز است که به مدت ۱۸ ماه تا ۲ سال در کنار یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص، که یه وکیل سرپرست معروف است، به عنوان کارآموز فعالیت کند و همچنین باید وظایفی مانند حضور در جلسات دادرسی دادگاه ها (حقوقی، کیفری یک و دو، انقلاب، خانواده، اطفال و تجدیدنظر)، تنظیم و تهیه گزارش کتبی از جلسات دادرسی مذکور، حضور در جلسات آموزشی با عناوین تخصصی گوناگون که معمولاً هر هفته از سوی کانون وکلا برگزار می شود، همچنین شرکت در آزمون مهارت های کامپیوتر (ICDL) که از سوی کانون وکلا برگزار می شود و پذیرش در این آزمون را انجام دهد.

پس از سپری شدن دوران کارآموزی و انجام موفقیت آمیز کلیه وظایف و تکالیف، پرونده کارآموز توسط کمیسیون کارآموزی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و در صورت کامل بودن پرونده و بدون نقص بودن آن، شخص کارآموز وکالت مجاز و موظف به حضور در آزمون اختبار می شود که این آزمون همه ساله و معمولاً چند نوبت از سوی کانون وکلا برگزار می شود.

شخص کارآموز، برای تبدیل شدن به وکیل پایه یک دادگستری، باید در این آزمون، که دارای دو بخش شفاهی و کتبی است، نمره قبولی را کسب کند. پس از کسب نمره قبولی، کارآموز در مراسم سوگند یا تحلیف شرکت می‌کند و پس از سوگند یاد کردن به صورت رسمی به عنوان وکیل پایه یک دادگستری شناخته خواهد شد.

وکیل پایه یک دادگستری

دلیل قابل اعتماد بودن وکیل پایه یک دادگستری

یک وکیل پایه یک دادگستری، مراحل زیادی را برای رسیدن به این حرفه طی کرده و در آزمون ها متفاوتی شرکت کرده و نیز در آن ها موفق شده است. بنابراین شخصی که این حرفه را کسب می کند و به این عنوان شناخته می شود، فردی متخصص در زمینه مسائل حقوقی به شمار می‌ رود و دارای اطلاعات کافی جامع در زمینه کاری خود می باشد.

چرا باید از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک گرفت؟

کمک گرفتن از افراد متخصص در هر زمینه ای، می‌ تواند تاثیر موثرتری در روند رسیدگی به مسئله و گرفتن نتیجه ی مطلوب داشته باشد. برای مثال یک فرد متخصص در زمینه‌های حقوقی، وکیل پایه یک دادگستری می ‌باشد.

کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری نه تنها می تواند فشار روحی و روانی را در افراد کاهش دهد، بلکه منجر به صرفه ‌جویی در هزینه ‌ها و تسریع در زمان رسیدگی به مشکلات می شود. بنابراین بهترین پیشنهاد این است که برای رسیدگی به مسائل و امور کیفری و دادگاهی، حتما از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک گرفت تا نتایج مطلوب یا بهترین نتایج را کسب کرد.

چرا باید از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک گرفت؟

موضوعات پرونده های وکیل دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری  می تواند در پرونده هایی با موضوعات گوناگون به وکالت شرکت کند از جمله :

وکیل مهاجرت

وکیل مهاجرت، وکیلی است که در امور مهاجرت راهنمای افراد است و می تواند فرد را از قوانین جایی که قصد مهاجرت به آن دارد را آگاه می‌سازد.

وکیل خانواده

وکیل خانواده، وکیلی است که در اموری مانند طلاق، مهریه، طلاق توافقی، استرداد جهیزیه، نفقه، حضانت کودکان، انحصار وراثت و … تخصص دارد و می تواند به موکل خود در این زمینه ها کمک کند.

وکیل شرکت‌ها

برای انجام اموری مانند ثبت شرکت، ضمانت نامه‌های بانکی، تشکیل پرونده مالیاتی و غیره، یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند گزینه مناسبی باشد.

وکیل مالیاتی

وکیل مالیاتی، وکیل پایه یک دادگستری  که می تواند از محکوم شدن به جرائم سنگین مالیاتی، جلوگیری کند.

وکیل ثبت احوال

وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند در زمینه‌های متفاوت مرتبط با ثبت احوال افراد را راهنمایی و کمک کند.

وکیل ملکی

وکیل ملکی، یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه‌هایی از جمله تنظیم سند رسمی، الزام به اخذ پایان کار، وقف، سرقفلی، قرارداد اجاره و … تخصص دارد..

وکیل چک و سفته

وکیل چک و سفته، اموری مانند رسیدگی به چک و سفته برگشتی را می تواند انجام دهد و در این امور تخصص لازم را نیز دارد.

موضوعات پرونده های وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری در کدام موارد حق وکالت ندارد؟

وکیل پایه یک دادگستری در تمام دعاوی حق وکالت دارد، به غیر از این که در برخی شرایط محدود و بر اساس قانون، حق وکالت نداشته و یا با محدودیت های خاصی مواجه باشد از جمله :

۱- براساس بخش نخست تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۰۴/ ۱۲/ ۱۳۹۲:

شخصی به علت اتهام ارتکاب یکی از جرایم سازمان یافته، یا جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، سرقت، مواد مخدر و روانگردان و یا جرایم موضوع بندهای (الف)، (ب) و (پ) ماده (۳۰۲) قانون آیین دادرسی کیفری، تحت نظر قرار گیرد، که تا یک هفته پس از شروع، امکان ملاقات با وکیل را ندارد.

بنابراین پس از آن یک هفته و تحت نظر بودن، وکیل پایه یک دادگستری می تواند بدون محدودیت خاصی در این موارد به وکالت بپردازد.

۲- در صورتی که وکیل یا زوجه او با دادرس یا دادستان یا دادیار یا بازپرس قرابت نسبی یا سببی تا درجه سوم از طبقه دوم داشته باشد، مستقیما یا با واسطه از قبول وکالت در آن دادگاه، نزد دادستان یا دادیار یا بازپرس، ممنوع است.

۳- طبق ماده ۳۷ قانون وکالت مصوب ۲۵/ ۱۱/ ۱۳۱۵ وکیل دادگستری نباید بعد از استعفاء از وکالت یا معزول شدن از طرف موکل یا انقضاء وکالت به جهتی از جهات، وکالت طرف مقابل یا اشخاص ثالث را در آن موضوع بر علیه موکل سابق خود یا قائم مقام قانونی او قبول نمایند و محاکم، وکالت او را نباید در این مورد بپذیرند.

۴- طبق ماده ۴۰ قانون وکالت مصوب ۲۵/ ۱۱/ ۱۳۱۵ وکیل دادگستری نمی تواند نسبت به موضوعی که قبلا به واسطه سمت قضائی یا حکمیت، در آن اظهار عقیده کتبی نموده است، قبول وکالت نماید.

۵- طبق قسمت دوم تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۰۴/ ۱۲/ ۱۳۹۲، در جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرایم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را ازبین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رئیس قوه قضائیه باشد، انتخاب می نمایند. اسامی مزبور توسط رئیس قوه قضائیه اعلام می گردد.

۶- مطابق ماده ۶۲۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۰۴/ ۱۲/ ۱۳۹۲، در جرایم علیه امنیت کشور یا در مواردی که پرونده مشتمل بر اسناد و اطلاعات سری و به کلی سری است و رسیدگی به آنها در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح است، طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح باشد، انتخاب می نمایند.

وکیل پایه یک دادگستری در کدام موارد حق وکالت ندارد؟

عقد وکالت را به چه روش هایی می توان کنسل کرد؟

طبق ماده ۶۷۸ قانون مدنی، مواردی که می تواند عقد وکالت را باطل کند، شامل:

۱- به عزل موکل

۲- به استعفای وکیل

۳- به موت یا به جنون وکیل یا موکل

۴- سفه

۵- از بین رفتن متعلق وکالت

۶- پایان یافتن مدت وکالت

می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید