a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 پوسته لیبرو.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

۰9152628457

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

وکیل ارثیه چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

مشهد وکیل|بهترین وکلای مشهد > وکیل  > وکیل ارثیه چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

وکیل ارثیه چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

وکیل ارث

در مقاله این هفته وکیل در مشهد به مفهوم و وظایف وکیل ارث و میراث پرداخته شده است.

بعد از فوت فردی، اگر آن شخص دارای مالی باشد، این مال به ورثه می تواند به ارث برسد. اموالی که متوفی دارد، شامل دارایی های مثبت و منفی می شود بدین معنا که ورثه هم اموال متوفی و هم تمامی بدهی که ایشان دارد را به ارث می برد.

ارث به چه معناست؟

ارث در معنای حقوقی خود، به معنی انتقال اموال و دارایی های فرد متوفی به ورثه یا وراث ایشان می باشد. ارث می تواند علاوه بر جنبه های مادی، جنبه معنوی نیز داشته باشد ولی به جنبه های معنوی ارث کمتر توجه می شود.

در بسیاری از موارد وراث در رابطه با تقسیم ارث به نتایج مورد انتظار خود می رسند ولی ممکن است برخی در زمان تقسیم ارث دچار اختلافات یا مشکلاتی شوند که مجبور می شوند یک وکیل ارث استخدام و از وی کمک بگیرند.

ارث به چه معناست؟

ارث یا ارثیه از دید قانون مدنی کشور ایران

  •  ارث به معنی مال یا حقی است که پس از مرگ شخص به باز ماندگانش می رسد، مانند مواد ۸۶۲ و ۸۶۳ قانون مدنی
  •  ترکه دارایی به جای مانده از مورث است. این دارایی حاوی دو بخش منفی و مثبت است : بخش مثبت اموال و حقوق و مطالباتی است که به وراث می رسد و بخش منفی دیون وتعهدات است که در دارایی می ماند و باید از محل آن پرداخته شود .

ماده ۹۶۷ قانون مدنی بدین گونه بیان نموده :

ترکه منقول یا غیر منقول اتباع خارجه که در ایران واقع است فقط از حیث قوانین اصلیه از قبیل قوانین مربوط به تعیین وراث مقدار سهم الارث آنها و تشخیص قسمتی که متوفی می توانسته است به موجب وصیت تملک نماید تابع قانون دولت متبوع متوفی خواهد بود. 

افرادی که ارث می برند، در طبقات مختلفی دسته بندی می شوند به این صورت که افراد با توجه به نسبتی که با فرد متوفی دارند از ارث بهره می برند   :

  • اولین طبقه  : والدین، فرزندان و فرزندان فرزندان
  • دومین طبقه :  اجداد، خواهر، برادر و فرزندان آنها
  • سومین طبقه  : خواهران، برادران والدین و اولاد آنها

نکته قابل توجه در طبقات ارث این است که در صورت زنده بودن ورثه در طبقه اول، ورثه طبقه دوم از ارث محروم می شود. همچنین در صورت زنده بودن ورثه طبقه دوم، ورثه طبقه سوم سهمی از ارث نمی برد. در صورت فقدان تمام افراد مشمول طبقات بالا، امور مربوط به ترکه متوفی به دادگاه ارجاع داده می شود. در رابطه با آگاهی از نحوه تعلق ارث به طبقات می توانید با وکلای متخصص وکیل در مشهد ، تماس بگیرید.

ارث یا ارثیه از دید قانون مدنی کشور ایران

نحوه تقسیم ارث با توجه به طبقات ارث متفاوت است ولی مواردی هستند که  ورثه می تواند از ارث محروم شود که این عوامل عبارت اند از :

  •  قتل  : هنگامی که شخصی موروث خود را به قتل برساند از ارث محروم خواهد شد.
  • کفر  : این مورد در شرایطی اتفاق می افتد که ورثه و موروث مذاهب متفاوتی داشته باشند به این ترتیب مالی به ورثه تعلق نمی گیرد و اموال به بیت المال متعلق است.
  • لعان :  لعان به دو شکل صورت می گیرد : ۱- لعان زن و شوهر: که باعث حرمت ابدی می شود و امکان رجوع به آن وجود ندارد.

ورثه به چه کسی گفته می شود؟

ورثه به فردی گفته می شود که وارث مال و اموال شخصی است و به مجموع این افراد وراث گفته می شود. وراث می توانند اموال متوفی را تصرف کنند.

پیش از تقسیم ارث، دیون مربوط به فرد فوت شده باید پرداخت گردد و پس از پرداخت دیون، ورثه می تواند اموال فرد متوفی را تصرف کند. بنابراین تا دیون پرداخت نشده است، ورثه نمی تواند اجازه تصرف اموال فرد فوت شده را داشته باشد.

در این مورد بهتر است از حضور یک وکیل ارث بهره ببرید تا مراحل انجام کار به خوبی صورت گیرد  و مشکلی در مراحل قانونی رخ ندهد.

حصر وراثت  چگونه صورت می گیرد؟

حصر وراثت  چگونه صورت می گیرد؟

هر یک از وراث، سهم الارث مشخصی دارند که برای تقسیم آن سهم الارث نیاز است تا انحصار وراثت صورت گیرد. از طریق شورای حل اختلاف، انحصار وراثت صورت می گیرد که معمولا شعبه محل سکونت فرد فوت شده می باشد. شورای حل اختلاف با صدور گواهی انحصار وراثت این موضوع را اثبات می کند. برای رسیدگی به انحصار وراثت، وراث با در اختیار داشتن وصیت نامه باید به مراجع ذی صلاح مراجعه کنند و همچنین در صورتی که متوفی طلب یا بدهی دارد، فرد طلب کار یا بدهکار باید به مراجع قضایی مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز را به آن ها ارائه دهد.

نحوه دریافت گواهی انحصار وراثت به چه صورت است؟

برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید به اداره ثبت احوال مراجعه نمود و موضوع فوت را به ثبت کامپیوتری درآورد که با باطل شدن شناسنامه متوفی، گواهی فوت برای ایشان صادر می شود. پس از صدور گواهی فوت، تمامی اموال به ورثه به شکل قهری، منتقل می شود که پس از آن ورثه می تواند به منظور تعیین سهم الارث خود به دادگاه مراجعه کرده و گواهی انحصار وراثت را دریافت کند.

ممکن است در برخی از دعاوی، به دلیل ثبت نشدن فردی در گواهی انحصار وراثت ، یکی از ورثه نسبت به سهم خود، معترض باشد، که در صورت وقوع این اتفاق می توان با کمک یک وکیل ارث، اقدام به شکایت کرد.

وصیت به چه معناست؟

وصیت به چه معناست؟

وصیت در صورتی مورد قبول است که انشا وصیت نامه یعنی به صورت کتبی برای بعد از فوت شخص قابل ارائه باشد. بسیاری از انسان ها، چه اموال و دارایی داشته باشند چه نداشته باشند، برای بعد از فوت خود، وصیت می کنند. این وصیت می تواند در رابطه با چگونگی کفن و دفن ، تقسیم بخشی از اموال خود، بعضی اعمال معنوی که تقاضا دارد بعد از فوتش فرزندانش در حقش انجام دهند، باشد. طبق ماده ۸۲۶ قانون مدنی، انواع وصیت عبارت اند از :

  • عهدی

 وصیت عهدی عبارت است از این که کسی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مأمور می نماید.

  • تملیکی

وصیت تملیکی عبارت است از این که کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای بعد از فوتش به دیگری مجاناً تملیک کند. وصیت تملیکی به صورت عقد معوض مانند بیع یا اجاره ی معلق به فوت در نمی آید ولی شرط عوض در آن منافاتی با مجانی بودن وصیت ندارد.

وکیل ارث چه کسی است؟

وکیل ارث چه کسی است؟

وکیلی که با آگاهی و دانش کامل و کافی در مواردی که شامل قانون امور حسبی و اشراف به طبقات مختلف ارث، شرایط محرومیت از ارث، ارث فرزندخوانده، ارث زن از شوهر، نحوه تقسیم ارث مادر، ارث زن مطلقه از اموال متوفی و.. کلیه مراحل شامل نحوه تقسیم ارث و محاسبه آن، مهر و موم ترکه و رفع آن، تحریر و تصفیه ترکه و سایر دعاوی ترکه می شود و به آن تسلط دارد و در این زمینه ها متخصص است، وکیل ارث نامیده می شود. برای دریافت ارث، ابتدا باید وارثیت ورثه تایید گردد همچنین سهم الارث ایشان نیز تعیین شود.

وکیل ارثیه می تواند در کلیه خدمات مرتبط با انحصار وراثت ، تقسیم ترکه ، ببرسی کارهای مربوط به میراث و اموال متوفی، به وراث کمک کند. به دلیل این که ممکن است وراث از لحاظ عاطفی توانایی انجام امور مربوط به ارث را نداشته باشند، وکیل ارثیه می تواند این کارها را به جای ایشان و در صحت و سلامت انجام دهد.

پس از تایید وارثیت، درخواست انحصار وراثت به دادگاه ارجاع داده می شود و دادگاه با صدور گواهی انحصار وراثت سهم الارث هر فرد را مشخص می کند.  و اگر در بین ورثه، در ارتباط با مسئله انحصار وراثت هرگونه مشکلی پیش آمد، می توان به کمک وکیل ارث،  نسبت به رفع این مسائل اقدام کرد.

وکیل ارثیه با دانشی که در زمینه مسائل مرتبط به ارث دارد می تواند وراث را در طی کردن مراحل انحصار وراثت و سهم الارث، راهنمایی کند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید